Рада ліквідувала схему під час оцінювання нерухомості

9 грудня 2019 • 13:06

Верховна Рада ухвалила у другому читанні і в цілому законопроект № 2047-д, спрямований на ліквідацію корупційної схеми під час оцінювання вартості нерухомості.

Власник майна зможе розрахувати оцінну вартість об’єкта за допомогою Єдиної бази і, тільки якщо не погодиться із результатами проведеної автоматично оцінки, буде звертатися до людини-оцінювача.

Зареєструвати звіт у Єдиній базі можна буде, якщо оцінювач назве суму, яка перебуває в межах допустимого 25–відсоткового цінового діапазону ринкових цін на співставну нерухомість.

Якщо різниця більша, у реєстрації звіту буде відмовлено, а оцінювач зможе протягом 5 днів звернутися до Фонду державного майна України (ФДМУ), який ухвалить рішення.

Доступ, внесення, перевірка інформації з/до Єдиної бази здійснюється безкоштовно.

Формування електронних виписок про ринкову вартість об’єкта нерухомості здійснюється безкоштовно.

Відповідну поправку ухвалили 330 голосами народних депутатів.

Довідка про оцінну вартість об’єкта буде діяти протягом 30 календарних днів.

Оцінювачі зможуть зареєструвати звіт про оцінку майна виключно за допомогою кваліфікованого електронного підпису. 

Для цілей оподаткування не застосовується звіт про оцінку, не зареєстрований у Єдиній базі, без унікального реєстраційного номера або з дати реєстрації якого минуло більше ніж півроку.

Єдина база не присвоює реєстраційний номер, якщо з дати звіту або рецензування звіту минуло більше п’яти робочих днів.

Як і раніше, дохід від продажу нерухомості визначається, виходячи з ціни у договорі купівлі-продажу, але не нижче оцінної вартості (встановленої автоматично системою або оцінювачем).

Інформація з Єдиної системи про нерухомість та її вартість, зокрема звіти про оцінку, має бути відкритою із прямим неавторизованим доступом та можливістю завантажити у формі відкритих даних. Така інформація має у режимі онлайн оприлюднюватися на офіційному сайті ФДМУ. Виняток - персональні дані; захищена законом таємниця.

Фонду держмайна доручили до 31 грудня 2020 року від'єднати від Єдиної бази всі авторизовані електронні майданчики (ті самі “прокладки”, які й забезпечували функціонування схеми, відомої під назвою “майданчики Яценка”).

ФДМУ має до 1 липня 2020 року забезпечити роботу Єдиної бази разом із модулем електронного визначення оцінної вартості нерухомості. Держава в особі Фонду матиме права інтелектуальної власності на Єдину базу та її програмне забезпечення.

Авторизовані електронні майданчики та електронні майданчики, які звернуться до ФДМУ з метою авторизації, позбавлені необхідності мати підтвердження відповідності комплексної системи захисту інформації вимогам закону про захист інформації; підписані протоколи обміну між усіма авторизованими електронними майданчиками.

Зауважимо, у Податковий кодекс внесли норми про модуль електронного визначення оцінної вартості об’єкта разом зі скандальними нормами про авторизовані майданчики. Ефективність застосування механізму залежатиме від реалізації, зокрема якості захисту Єдиної бази і безпосередньо модулю від незаконного втручання.

Як повідомлялося раніше, першу спробу створити схему з оцінюванням нерухомості зробили ще у 2012 році - тоді ФДМУ видав три укази, за якими оцінку нерухомості могли проводити лише сертифіковані оцінювачі і врешті-решт сертифікували тільки “потрібних”. Схему ліквідували у 2014 році.

З початку 2018 року набув чинності бюджетоутворювальний закон про зміни до Податкового кодексу, який, окрім іншого, передбачав, що оцінювачі зобов’язані вносити дані про звіти не безпосередньо до Єдиної бази, як було раніше, а через авторизовані електронні майданчики. На практиці наразі функціонують чотири авторизованих ФДМУ електронних майданчики, які стягують з оцінювачів за реєстрацію звітів та нотаріусів за перевірку реєстрації по 680-1800 грн.

Поділитись:
Залишити заявку